اوس چیست؟

اوس کلمه ای است که در یک دوجوکیوکوشین یا در یک تورنمنت کیوکوشین زیاد شنیده می شود . زمانیکه وارد دوجو می شوید یا از آن خارج می شوید ، تعظیم کرده ( ری ) و اوس می گویند . زمانیکه یک کیوکوشین کاراته کای رقیب را می بیند به جای سلام اوس می گوید . زمانیکه به استاد یا سئوالی در کلاس پاسخ می دهید به جای بله یا فهمیدم اوس می گویند . به هنگام انجام کی هون ( تکنیک ) در کلاس معمولاً هر تکنیک با یک اوس بلند همراه است . به هنگام تمرین جیوکومیته ( مبارزه آزاد ) در کلاس و زمانیکه حریفتان یک تکنیک خوب و سخت را انجام می دهد ، شما برای تشویق مهارت او اوس می گوئید . مبارزین برای احترام در یک مسابقه ( تورنمنت ) به حضار ، داور و یکدیگر قبل و بعد از پایان مبارزه تعظیم کرده و اوس می گویند . از اوس در موقعیت های زیادی استفاده می شود و بنظر می رسد معانی زیادی داشته باشد . اما اوس واقعاً به چه معناست ؟

اوس مخفف این کلمات است :

۱ ـ اوشی به معنای فشار Oshi

2 ـ شینوبو به معنای تحمل کردن Shinobu اوس به معنای صبر و اراده و استقامت است ، هر بار که اوس می گوئیم همین را برای خودمان یادآوری می کنیم که در آموزش کیوکوشین کاراته بسیار لازم است .

در فراگیری کیوکوشین کاراته شما خودتان را تحت فشار می گذارید تا اینکه فکر کنید به نهایتتان رسیده اید . اول بدنتان متوقف می شود ، اما فکرتان همچنان شما را در فشار می گذارد . سپس فکرتان می خواهد متوقف شود اما روحتان شما را به ادامه کار وادار می سازد . شما درد و خستگی را تحمل می کنید ، شما استقامت می کنید ، این اوس است . کیوکوشین کاراته یک شبه یاد گرفته نمی شود بلکه سال ها طول می کشد تا اصول آن بدرستی آموخته شود . تکنیک های اولیه ( پایه ) هزاران بار اجراء می شوند تا اینکه با رفلکس یا غریزه و بدون فکر هوشیار انجام شوند . ناکامی و عجز در اثر تکرار یک چیز مشابه بویژه زمانیکه پیشرفت به نظر اندک می آید ، ایجاد می شود . برای غلبه بر این حالت و ادامه آن نیز به صبر و استقامت و اراده قوی است . این « اوس » است . « اوس » ایمان و یقین کامل و غیرقابل تزلزل مورد نیاز برای صعود از صخره بلند و پرشیب کیوکوشین کاراته است .

ضرب المثلی در ژاپن وجود دارد :

ایشی نو یو نی سانن ( Ishi No Ue Ni Sannen ) به معنای سه سال روی یک صخره . این ضرب المثل نماد نیازمندی به استقامت همیشگی است . این یکی از مهمترین فلسفه ها در کیوکوشین کاراته است . کیوکوشین کاراته هنری است که بر اساس اهداف فوری و طولانی مدت تمرین کننده بسیاری از چیزها را دربر دارد . در نهایت شخص می آموزد که در ترکیب لگدها و مشت ها و کاتا روح ویژه ای در قلب شرکت کنندگان است . این به آنها می آموزد که با نیازهای زندگی روزانه با صبر و تحمل و معقولانه برخورد می کنند . یک « بودوکا » در مقابل ناملایمت ها و سختی ها به راحتی شکسته نمی شود و می داند که برای کسی که می خواهد به استعدادهای حقیقی اش نزدیک شود ، یک روحیه مقاوم و پر استقامت همیشه زنده مورد نیاز است . این پایداری شخصیت در اثر تمرین سخت توسعه یافته و « اسونو می شین » ( روح اوس ) نامیده می شود . کلمه اوس از « اوش شینو بو » گرفته شده که به معنای استقامت در هنگام فشار است . این کلمه دلالت بر تمایل به تحت فشار قراردادن خود تا حد انتهای تحمل دارد تا بدین ترتیب بتوان هر نوع فشاری را تحمل کرد . کلمه اوس به تنهایی و درستی نهایت آنچه هنر کاراته در آن نهفته است را داراست ( بویژه در کیوکوشین ) .

کشی که واقعاً قادر به بروز و تجلی روحیه اوس در هر کلمه فکر و عمل است عاقل و شجاع خوانده می شود . تمرین باید در درجه اول به روح اوس نزدیک شود . زندگی روزانه فرد و مسئولیت هایی که برعهده دارد کاملاً زنده خواهند بود ، اگر مخاطب روح اوس قرار گیرند . حتی برای یک مبتدی هم که به کمبود آمو

زش خود آگاه است و ضرورتاً نمی خواهد با نیاز به تمرین روبرو شود نیز ، صرفاً کافی است بداند که از طریق استقامت و تمایل به ادامه دستاوردهای عظیم فیزیکی ، روحی فکری و حسی بدست آمد . تمام آنچه مورد نیاز است ، همان اراده آهنین است . به عبارت دیگر : « اوس »

درباره ی bazrafkan

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *