خانه / مباحث عمومی ورزشی / مفاصل سالم ، زندگی شیرین

مفاصل سالم ، زندگی شیرین

فعالیت بدنی علاوه بر اینکه نقش مهمی در تقویت عضلات و مفاصل دارد در تقویت قلب و عروق، کنترل چربی و قند، افزودن انرژی و برقراری خواب مناسب بسیار مؤثر است. افرادی که کمتر از نیم ساعت در روز ورزش می کنند …

کم تحرک تلقی شده و باید منتظر بیماری های متعدد در آینده باشند. خوب است بدانید ورزش هایی که برای تقویت عضلات معرفی می شوند شامل ورزش های دامنه حرکتی است که منجر به برقراری حرکات بهتر مفاصل می شود و سفتی آن را از بین می برد؛ ورزش های تقویت عضلات که نقش مهمتری در حفظ و افزودن قدرت عضلانی دارد و ورزش های هوازی یا ایروبیک که منجر به اعمال بهتر در قلب و عروق و ریه می گردد. افرادی که دچار مشکلات مفصلی و یا بیماری های مهم زمینه ای هستند حتماً قبل از انجام ورزش با پزشک خود مشورت کنند. حتماً قبل از انجام ورزش با نرمش ملایم بدن خود را گرم کنید تا احتمال آسیب تاندونها و مفاصل کمتر شود. این درست مثل گرم کردن موتور ماشین در زمستان است. همچنین در صورتی که تا دو ساعت بعد از ورزش دچار کوفتگی و یا درد در مفاصل و یا عضلات هستید آن ورزش یا مناسب نبوده و یا زمان آن طولانی بوده است در موارد خفیف کوفتگی بعد از ورزش ترکیبات حاوی ویتامین ث می تواند منجر به کاهش دردهای عضلانی شود.


با رشد زندگی ماشینی، استفاده از تکنولوژی مدرن در زندگی آپارتمان نشینی و استفاده بیش از حد افراد از اتومبیل های شخصی، شاهد جامعه ای بی تحرک هستیم که این امر خود بیماری ها و ناراحتی های مختلفی از جمله دردهای مفصلی را به همراه دارد. بنابراین تشویق افراد جامعه در سنین مختلف برای تحرک بیشتر در زندگی و داشتن فعالیت های فیزیکی در طول روز و انجام مرتب و منظم ورزش ها با روش های صحیح از جمله راه های پیشگیری و درمان دردهای شایع مفصلی است. اهمیت مفاصل بر کسی پوشیده نیست و ما برای انجام امور روزمره باید از مفاصل-رشته های ژله ای- خود به نحو بهینه استفاده کنیم و برای طول عمر بیشتر مفاصل قوانین محافظتی آن را به کار ببریم. برای محافظت از مفاصل، اصولی وجود دارد که آنها را در گفت و گو با دکتر مهدی امام، متخصص روماتولوژی مورد بررسی قرار داده ایم.
عواقب بی تحرکی برای مفاصل چه می تواند باشد؟
 – عدم تحرک باعث بروز مشکلات فراوانی چون تسریع و تشدید سایش و تخریب سطوح مفصلی به علت جابجایی محل اثر نیروهای طبیعی، ایجاد وضعیت غیرطبیعی بدن و انحرافات راستا و قامت طبیعی بدن مشابه آنچه در ساییده شدن لاستیک خودرو به علت نامیزان بودن شاسی اتفاق می افتد، می شود

.
 *
مهمترین قانون محافظت از مفاصل چیست؟
 – ما باید بیاموزیم که به صدای بدنمان گوش دهیم و باید دردهای موجود در هر نقطه از بدن خصوصاً در مواقعی که درد طولانی می شود جدی تلقی شده و به آن رسیدگی شود. درد فرشته نگهبان بدن است و به ما اطلاع می دهد که در نقطه ای از بدن اتفاق ناگواری در حال جریان است و ساکت کردن آن بدون از بین بردن علت زمینه ای مناسب نیست بخصوص آسیب های تاندونی در ناحیه مچ پا بعد از مدتی دچار کاهش درد می شوند در حالیکه روند آسیب مفصلی به تدریج رشد و ادامه می یابد. پس دقت کردن به آسیب های مفصلی و رفع به موقع آنها از ارکان مهم محافظت از مفاصل است.
 *
برای محافظت از شانه و آرنج چه توصیه هایی می کنید؟
 – برای حفظ سلامتی شانه از حرکاتی که به مدت طولانی دست را بالای شانه قرار می دهند جداً پرهیز کنید، به مدت طولانی حرکت یکسان به شانه ندهید، ورزشی روزانه در دامنه حرکتی مفصل شانه انجام دهید. همچنین وسایل و قلم را محکم در دست نگیرید چرا که منجر به کشیدگی تاندون و فشار بیشتر بر روی مفاصل می شود، مشتتان را محکم به هم فشار ندهید، از حرکات مکرر دست و انگشتان پرهیز کنید و در صورت اجبار حتما زمان هایی کوتاه استراحت را بین کارهایتان قرار دهید، وزن خود را روی آرنج نیندازید، در هنگام فعالیت های فیزیکی غیر معمول آرنج از وسایل کمکی مثل آرنج بند استفاده کنید. نکته مهم در مورد وسایل کمکی این است که از مصرف طولانی مدت یعنی بیش از سه ساعت متوالی بدون تجویز پزشک باید پرهیز کرد چرا که می تواند در درازمدت منجر به تحلیل عضلات اطراف مفصل و فشار بیشتر بر روی مفاصل شود.
*
مفاصل دست و مچ دست از طریق چه فعالیت هایی تقویت می شود؟
 – در این مورد باید از حرکات تکراری طولانی مدت در دست پرهیز کنید، در بین کارهای ریز و تکراری دست مثل تایپ ، نوشتن، گلدوزی و… زمان های متعددی استراحت کوتاه مدت قرار دهید، در صورت نوشتن طولانی، از قلم پهن یا از دستگیره های پلاستیکی که قلم شما را پهن می کند تا شما برای نگه داشتن قلم مشت خود را محکم نکنید، استفاده نمایید، سعی کنید اجسام را در کف دست در حالیکه باز و صاف است حمل کنید و از انگشتان خود برای این کار استفاده کنید به عنوان مثال شما می توانید یک ساک نایلون خرید را بر روی انگشتان خود قرار دهید و حمل کنید که این کار غلط است و برای استفاده صحیح بهتر است آن را در کف دست قرار داده و حمل کنید، در فعالیت های شدید نیز می توان از مچ بند استفاده کرد.
 *
آیا قرار دادن بالش در زیر زانو را توصیه می کنید؟
 – خیر، خصوصاً در موقع خواب جداً باید از گذاشتن بالش زیر زانو جلوگیری کرد چرا که منجر به خشکی مفصل زانو می شود.
 *
نحوه بلند کردن و حمل صحیح یک جسم به چه صورت است؟
 – وقتی جسمی را می خواهید بلند کنید باید به جای کمر و لگن از زانو خم شوید یعنی با کمر صاف زانوهای خود را خم کرده و جسم را بلند کنید، در هنگام چرخیدن به یک سمت خصوصاً در مواقعی که باری در دست دارید کل بدن خود را بچرخانید نه اینکه از کمر و لگن بچرخید.
*
آیا ایستادن و نشستن طولانی در یک وضعیت می تواند منجر به آسیب کمر شود؟
 – بله، برای همین حتماً هر چند دقیقه یکبار وضعیت بدنی خود را تغییر دهید و در صورتی که از صندلی به مدت طولانی استفاده می کنید، صندلی مناسب انتخاب نمایید. صندلی مناسب صندلی است که زاویه پشتی آن ۱۰۰ درجه است و حتماً ناحیه کمر دارای تکیه گاه بوده و قوس کمر را پر می کند خصوصاً در افرادی که برای پاسخ به ارباب رجوع لازم است به طور مکرر گردن خود را به یک سمت بچرخانند توصیه می شود که از صندلی گردان استفاده کنند و به جای چرخاندن طولانی گردن صندلی را به آن سمت بچرخانند.
 *
تغذیه در این زمینه ها چه نقشی دارد؟
 – تغذیه نیز در محافظت از مفاصل عامل مهمی است. املاحی مثل کلسیم، روی، منیزیوم، فسفر، ویتامین D و ویتامینK در تقویت مفاصل بسیار مؤثرند. باید سعی شود از سبزی ها و میوه های با رنگ های مختلف در وعده روزانه استفاده شود. مصرف ویتامین D نیز بسیار مناسب است و میزان مناسب این ویتامین حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد روزانه می باشد. این ویتامین محلول در چربی است و در شیر، لبنیات، روغن آفتاب گردان و ماهی به وفور وجود دارد.

درباره ی bazrafkan

همچنین ببینید

اصول تنفس و اهمیت آن در ورزشهای رزمی

نفس، روش دم و بازدم یکی از مهمترین موضوع ها، هنگام انجام تمرینات و حرکات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *