چرا کاراته ؟

هر چند براساس برخی نظریات تمام شاخه های رزمی از یک ریشه واحد بوجود آمده اند اما در میان سبکها و روشهای گوناگون رزمی ،با توجه به فرهنگ هر کشور، متدهای مبارزاتی متعددی بوجود آمده است که مستقیماً از آداب و رسوم و طرز زندگی مردم آن منطقه تاثیر پذیرفته اند . مثلاً مردمی که در کوهستان زندگی می کرده اند به یک شیوه و مردمی که در کنار دریا زندگی می زیسته اند به شیوه ای دیگر مبارزه و دفاع از خود را تمرین می نموده اند.

بر این اساس در گروهی از روشهای رزمی بر استفاده از پا در مبارزات تاکید می شود و در گروهی دیگر دستها عامل اساسی هستند . در برخی از روشها افسانه ها و حیوانات نمادین نقش دارند و الگوی مبارزاتی را تشکیل می دهند . حتی هالیود نیز در این زمینه موجب بوجود آمدن روشهای مبارزاتی غیر واقعی و نمایشی گردیده است .

ورزش کاراته یکی از روشهای مبارزاتی است که بر استفاده یکسان از دست و پا تاکید دارد و این اولین برگ برنده آن است .

در روش رزمی کاراته یک هنرجو بصورت واقع بینانه آموزش می بیند و مانند برخی از روشها خود را اژدها ،ببر ،مار ،میمون، و … تصور نمی کند و این برگ برنده دیگری (البته جدای از صنعت سینما)برای کاراته است .

در ورزش کاراته فلسفه ای به عمق یک روش زندگی وجود دارد که تمام شئون زندگی فرد را در بر می گیرد و برای او راه و روش زندگی کردن را ترسیم می کند و این نسبت به بسیاری از روشها که  فقط بر مبارزات وحشیانه و چندش آور تاکید دارند برگ برنده دیگری است .

هرچند که متاسفانه در سینما کوشیده شده است که بعضی از سبکها را بعنوان سرآمد و دارای تکنیکهای مرگ بار و فوق العاده نشان دهند اما یک انسان تیز بین می داند که همه این حرکات نمایشی فقط در عالم سینما و جلوی دوربین است و در مبارزات واقعی آنها حتی جرات شرکت در یک مسابقه سطح پایین را نیز ندارند .(ورزش کونگ فو از این دسته است )

با این اوصاف روش کاراته به دلیل واقع بین بودن و نگاه ورزشی و علمی به خود ،می تواند بهترین گزینه انتخاب برای یک علاقه مند رزمی باشد .البته در ورزش کاراته نیز سبک و سیاق های گوناگونی وجود دارد که می طلبد در مقاله ای به آن پرداخته شود .

ورزشهای رزمی به سه گروه کنترلی ، نیمه کنترلی و آزاد تقسیم می شوند .

در گروه کنترلی یک هنرجوی رزمی کار در مبارزه ضربات خود را کنترل کرده و به منظور صدمه نزدن به هم ،ضربات را به بدن هم نمی نشانند معمولاً پایه این گروه از سبکها سرعت در اجرای تکنیک با تاکید بر اجرای کاتاها می باشد .متاسفانه به دلیل آزاد بودن ضربات دست بر روی صورت در حین مسابقات ، آسیب دیدگی در این سبکها زیاد می باشد .همچنین این گروه از سبکها عملکردی باشگاهی و درون سبکی دارند و توانایی لازم برای رویارویی با سبکهای نیمه کنترلی یا آزاد را به دلیل نوع اجرای ضربات ندارند.برنده مسابقات اینگونه از سبکها کسی است که با مهارت خود نمره بیشتری را از حریفش کسب کند.

در گروه نیمه کنترلی با تاکید بر قدرت و سرعت توام با هم ،ضرباتی قدرتمند بر روی بدن حریف اجرا می شود. عدم اجرای ضربات بر روی سر و صورت حریف ، ستون فقرات ، حریف به زمین افتاده ،بیضه و مستقیماً به مفاصل موجب می شود که یک مبارزه جوانمردانه و خالی از خطر انجام گیرد. اینگونه سبکها عملکردی فرا سبکی و باشگاهی داشته و هنر جو به حدی از آمادگی بدنی می رسد که بتواند در مبارزات سنگین با سایر رشته های رزمی نیز شرکت کند. برنده مسابقات سبکهای نیمه کنترلی کسی است که بتواند با مهارت چنان ضربات قدرتمندی به حریفش بزند که او را از ادامه مسابقه باز دارد یا برتری قابل ملاحظه ای از نظر تکنیکی نسبت به حریفش داشته باشد. (مسابقه تک امتیازی)

درباره ی bazrafkan

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *